Aktualności

Śladem Powstańców Styczniowych

Spotykaliśmy się 15 lipca 2018 r. pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych 

w Janówce by uczcić pamięć poległych w Bitwie pod Janówką w 155 rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas Powstania Styczniowego 1863 r.

Uroczystość została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Jeszcze Polska nie zginęła…” - Póki ją kochamy,  Dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego 

NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Z wielką przyjemnością  witaliśmy  wszystkich, którzy zechcieli świętować z nami tę rocznicę, jakże ważną dla naszej lokalnej społeczności. 

Prowadzące uczennice, laureatki konkursu historycznego przypomniały zebranym okoliczności wybuchu powstania i odczytały „Doniesienie z Pola Bitwy”, gdzie walczyły oddziały Jankowskiego, Zielińskiego i Krysińskiego. 

Następnie przedstawiły relację  z 10 lipca 2018 r.  kiedy to wraz z grupą młodzieży biorącą udział w konkursie historycznym „Powstanie Styczniowe 1863”, opiekunami p. Mariolą Kuć, p. Anną Kazimieruk i regionalistą Władysławem Matczukiem  brały udział 

w wycieczce pt. „Śladami powstańców styczniowych w powiecie włodawskim”. Odwiedzili miejsca w których toczyły się bitwy podczas Powstania Styczniowego pod Włodawą, Suchawą - Wyrykami, Wytycznem, Rudką, Adamkami, Osową i Urszulinem a także te, 

w których żołnierz polski walczył o niepodległość naszej ojczyzny podczas I i II Wojny światowej.

Pani Wójt Grażyna Kowalik wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursu, gratulując wiedzy i wytrwałości w dążeniu do poznawania naszej niełatwej historii.

Młodzież wraz z Panią Wójt i regionalistami, którzy popularyzują wiedzę 

o powstańcach styczniowych złożyła kwiaty i  zapaliła znicze w hołdzie poległym.  

Podczas całego wydarzenia towarzyszyli nam członkowie Towarzystwa Historycznego im. 5 Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego tzw. „Ćwieków” z siedzibą 

w Starościnie, którzy przygotowali dla nas zainscenizowany obóz powstańczy, w którym wszyscy mogli wziąć czynny udział w odlewaniu kul, kuciu kos i innych nie mniej ciekawych czynnościach. Obejrzeliśmy pokaz musztry, zakładanie opatrunków w warunkach powstańczych i gotowaliśmy pyszne jadło. Kosynierzy z oddziału „Cwieków” pełnili wartę honorową podczas oficjalnej części uroczystości.

Wszyscy obecni bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z przygotowanych śpiewników. Gospodynie z Janówki częstowały obecnych przepysznym bigosem i paczkami z ziemniaków. 

Była to niezwykła lekcja historii, która na pewno zapadnie w pamięć młodzieży 

i dorosłych mieszkańców naszej gminy biorących udział w uroczystości . 

 

Zapraszamy do galerii >>>

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30